Scoala dupa scoala

Dragi parinti,

In urma lansarii la nivelul Ministerului Educatiei a Programului national pilot tip „Scoala dupa scoala” in conformitate cu prevederile Ordinului ME nr. 3300/2021, va anuntam faptul ca la nivelul unitatii de invatamant organizam activitati de tip remedial pentru elevii din clasele pregatitoare pana la clasa a VIII-a.
Poate beneficia de acest program elevul care se afla in urmatoarele situatii:

  • elevul nu a avut acces sau a avut acces deficitar la activitatile desfasurate prin intermediul tehnologiei si al internetului intrucat nu dispune de echipamente informatice proprii sau nu beneficiaza de conexiune/conexiune fiabila la internet
  • elevul se afla in situatie de corigenta la sfarsitul semestrului I al anului scolar 2020 2021 sau are situatia scolara neincheiata la cel putin o disciplina.
  • elevul are nevoie de ore remediale, necesitate dovedita de rezultatele scolare obtinute in semestrul anterior sau la evaluarea initiala de la inceputul semestrului in derulare

Astfel, in situatia in care va doriti implicarea copilului dumneavoastra in activitatile desfasurate in program, va rugam sa depuneti la secretriatul unitatii o cerere prin care va aratati disponibilitatea, in perioada 01-03.03.2021. Cererea tip o gasiti la secretariat sau o puteti descarca de pe site.

Solicitare participare activitati remediale

Ordin privind aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Programului national pilot de tip „Scoala dupa scoala”, pentru elevii pana la clasa a VIII-a inclusiv