PROIECTUL JUNIOR ACHIEVEMENT CU ACTIVITATEA DE ORIENTARE PROFESIONALĂ ,, JOB SHADOW DAY”.

În cadrul  săptămânii ,, Școala altfel ”, desfășurată în perioada 6-10 noiembrie 2017, elevii Liceului Tehnologic     ,, Ion Mincu” au desfășurat numeroase activități în cadrul școlii cât și activități în cadrul parteneriatelor dintre școală și diverse instituții.

O parte din elevii  clasei a XI a B seral au participat în cadrul Proiectului Junior  Achievement cu activitatea de orientare profesională ,, Job Shadow Day” și s-au deplasat la un cabinet stomatologic, unde doamna doctor și doamna asistentă stomatolog le-au  explicat elevilor  care sunt pașii  pe care trebuie să-i urmeze pentru a profesa în acest domeniu, avantajele și dezavantajele acestei meserii.

 

 

Tot în cadrul Proiectului Junior  Achievement cu activitatea de orientare profesională ,, Job Shadow Day”, elevii clasei a XI instalatori s-au deplasat la Centrul Multifuncţional ,, Sofia” unde au petrecut câteva ore alături de angajaţii centrului ( monitor şcolar, profesor, psiholog, coordonator şcolar, etc) .

În cadrul parteneriatului cu ICEM Tulcea, elevii clasei a XI I şi a IX a M+I au participat la o activitate intitulată ,, Micul restaurator” unde au învăţat ce înseamnă să fii restaurator şi cum se restaurează o lucrare de patrimoniu naţional , iar la Muzeul de Artă Populară eleviidupă ce au vizitat muzeul  au învăţat să sculpteze motive naţionale în lemn.

La sfârşitul vizetelor, elevii şi-au împărtăşit impresiile în faţa unei ceşcuţe cu ciocolată caldă