Ion Mincu

(n. 20decembrie 1852, Focșani – d. 6 decembrie 1912, București) a fost un arhitect, inginer, profesor și deputat român.
Ion Mincu isi incepe formarea intelectuala, inconjurat de un peisaj arhitectonic influentat de stilul brancovenesc, caracterizat de constructii bogat ornamentate, cu scari exterioare si bolte, asa cum este, de exemplu, Palatul Mogosoaia. Absolvent al Scolii Nationale de Poduri si Sosele din Bucuresti, proaspatul inginer Ion Mincu decide sa plece la Paris, unde studiaza la Scoala de Arte Frumoase si este remarcat pentru talentul sau de arhitect, obtinand premiul Societatii Centrale a Arhitectilor Francezi.

În atmosfera de efervescență culturală care se năștea in Romania, existau doua curente culturale:

• imprumuturile din alte culturi
  • promovarea si afirmarea valorilor nationale.

Catre acest din urma curent cultural inclină si Ion Mincu, care se hotaraste sa revina in tara, pentru a promova un nou stil arhitectonic, inspirat de elemente specific romanesti. Stilul pe care il va crea si promova arhitectul Ion Mincu poarta denumirea de stil neoromanesc, imbinand in principal elemente din:

• arhitectura  rurala, de unde preia elemente ca foisorul si cerdacul
  • arhitectura veche romaneasca, de unde preia elemente ca ornamentatia exterioara bogata si coloanele scurte
  • arhitectura bisericeasca, de unde preia elemente ca planimetria curtii interioare si folosirea stucaturii

Printre cele mai cunoscute lucrari arhitectonice ale lui Ion Mincu se află:

• Catedrala Sfinții Petru și Pavel din Constanța (1895)
  • Casa Lahovari (1886)
  • Bufetul din Șoseaua Kiseleff (1882-1892), în prezent restaurantul Doina
  • Vila Robescu din Sinaia (1897)
  • Casa Petrașcu din Piața Romană (1904)
  • Școala Centrală de fete din București (1890)
  • Palatul Administratic din Galați (1905-1906)
  • Palatul Băncii Comerțului din Craiova (1906, terminat de C. Iotzu în 1916)
  • Palatul Primăriei (proiect)
  • Școala de război din București (proiect)
  • Cavourile lui Ghica, Cantacuzino, Gheorghieff din Cimitirul Bellu (1900-1904)
  • A restaurat Biserica Stavropoleos din București (1904-1910)
  • Casa Monteoru a fost renovată după planurile arhitectului în perioada 1887–1888 (Sediul Uniunii Scriitorilor)
  • Casa Vernescu (1887-1889)
  • A decorat interiorul Palatului de Justiție din București (1890-1895)

Stilul creat de Ion Mincu va influenta creatia altor arhitecti de valoare, cum au fost Petre Antonescu si Nicolae Ghica-Budești.
Ion Mincu a fost profesor la Scoala Superioara de Arhitectura, transformata azi in Universitatea de Arhitectura si Urbanism „Ion Mincu” .
Nici viata politica nu i-a fost straina, fiind deputat in Parlamentul Romaniei. Deasemenea, acesta s-a implicat in afirmarea statutului profesional al arhitectilor din Romania, ca membru si apoi presedinte al Societatii Arhitectilor Romani, intre 1903 si 1912, cand se stinge din viata.